Skup się, odstaw rozpraszające Ciebie rzeczy na chwilę na bok.
Test zajmie ci maksymalnie 7 minut.
Przypomnij sobie kilka sytuacji gdzie musiałaś/eś negocjować z drugą osobą. Jak się wtedy zachowywałaś/eś? Jak reagujesz w takich sytuacjach?
Zostanie Tobie przedstawione 30 sytuacji, w każdym pytaniu musisz wybrać odpowiedź najbardziej podobną do twojego rzeczywistego zachowania.
Niska kooperatywność i niska asertywność przyczyniają się do występowania reakcji unikania. Człowiek o takich cechach wycofuje się z konfliktu, nie zależy mu ani na udowodnieniu własnych racji, ani na rozpatrywaniu poglądów partnera.
Stosuj unikanie, gdy:
Niska asertywność i wysoka kooperatywność przyczyniają się do występowania reakcji akomodacyjnych/dostosowania się. Człowiek o takich cechach dąży do rekonstrukcji własnych poglądów, lecz czyni to nie z powodu bezwzględnej akceptacji poglądów drugiej osoby, lecz raczej ze względu na pożądaną jego zdaniem współpracę.
Stosuj dostosowanie, gdy:
Średnia asertywność i średnia kooperatywność przyczyniają się do występowania reakcji kompromisowych. Człowiek o takich cechach stara się odnieść pewne korzyści, przyznając także partnerowi prawo do ich części. Może więc rezygnować z części własnych korzyści na rzecz partnera.
Stosuj kompromis, gdy:
Wysoka asertywność i niska kooperatywność przyczyniają się do występowania reakcji rywalizacyjnych. Człowiek o takich cechach dąży do rozstrzygania konfliktu na swoją korzyść, w tym głównie sensie, że pragnie okazać wyższość własnych racji nad racjami drugiej osoby.
Stosuj rywalizację, gdy:
Wysoka asertywność i wysoka kooperatywność przyczyniają się do występowania reakcji współdziałania/współpracy. Człowiek o takich cechach nawiązuje współpracę z partnerem po to, be zrealizować swoje cele. Można więc powiedzieć, że wykorzystuje on pozytywnie sytuację konfliktu, ponieważ nie odrzuca drugiej osoby, ale współdziała z nią w imię własnych interesów.
Stosuj współpracę, gdy:
0-1 bardzo rzadki
2-4 rzadki
5-7 średni
8-10 częsty
11-12 bardzo częsty